VARİS NEDİR?

  Sağlık

VARİS NEDİR?

Varis çok yaygın ölçüde görülen bir rahatsızlıktır. Yaklaşık olarak her iki kadından birinde, 40 yaşını aşkın erkeklerin de dörtte birinde varis görülür.
Rahatsızlığın gerçek nedeni uzun süre, devamlı ayakta durmaktır. Bu durumda, kan yerçekimine karşı bir yönde kal­be dönme sorunuyla ciddi bir tehlike oluşturur. Normal olarak, kanın geriye dönüşü bacak kaslarının kasılması ve kanın yukarı doğru pompalanması sonucudur. Ayrıca damarlar içindeki kapakların da sağlam olması gerekir. Bunlar tek yön­lü açıldığı için,kanın gereken yönde akmasını sağlar. Kapakların çalışmasındaki yetmezlik sonucu, damarlar genişler, iç­lerindeki kan ilerleyemez. Kanın ilerlemeyip belirli kesimlerde toplanmasıyla “varis” durumu ortaya çıkar.
Gebelik, devamlı ve ileri ölçüde peklik, dişçilik, berberlik, tezgâhtarlık, pazarlama gibi uzun süre ayakta durman gerektiren işler, varis oluşmasında en büyük etkenlerdir.
Bacaklarda ağırlık, yorgunluk, ayak bileklerinin şişmesi, sıklaşan deri döküntüleri (pullaşma ), derialtında yüzeyde renkleri koyulaşarak ağ yapan damar görünümü, bu rahatsız­lığın en tipik belirtileridir.
Yaşlılarda, ameliyat uygulanamayacak durumda olanlar için elastiki (esnek), özel yapıda varis çorapları, bandajlar sa­lık verilir. En uygun tedavi cerrahi müdahaledir. Enjeksiyon ile müdahalede, damar içine kurutucu, sertleştirici bir so­lüsyon uygulanır. Pıhtılaşma sonucu, kan yolunu değiştirir. Sağlıklı kan damarlarına yönelir ve onlardan ilerler.

BENZER YAZI  PENSİLİNİ KİM BULDU?

Bir Cevap Yazın