UÇAĞI KİM İCAT ETTİ?

  Bilim

UÇAĞI KİM İCAT ETTİ?

Genellikle, bir icat bir “fikrin doğuşu” şeklinde başlar. Bir adamın, belirli bir makine veya bir şey yapmak için fikri var­dır. Bu fikrini gerçekleştirmeye koyulur ve o fikir bir “icat”a dönüşür.

Uçak konusuna gelince, burada esas olan fikir insanın en eski rüyalarından biridir. Uçmak fikri, insanı çok eski zaman­lardan beri büyülemiş, hayallerine kaynak olmuştur. Balmumuyla tutturduğu kanatlar takınıp uçan İkarus efsanesi çok es­ki tarihlere uzanır. İkarus güneşe doğru yükselince, kanatları gövdesine yapışık tutan balmumu ısının etkisiyle erimiş ve Ege Denizine düşen Yunanlı boğulup ölmüştür.

Sanat tarihindeki ölümsüz yeriyle anılan Leonardo da Vin­ci, aynı zamanda teknik ve bilimsel keşiflerle ilgilenmişti. İn­san gücüyle kullanılan ve uçan bir makineye ait taslak proje­leri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu fikri hayatları boyunca kafalarında taşıyan, gerçekleştirme ve uygulama olanakları arayan daha nice sanatçı ve “hayalperest”in varlığı bilinmek­tedir.

İlk uçan makinelerin gücü yoktu. Gerçekte, bunlar dev yapılı uçurtmalar, hiç değilse planörler (motorsuz uçak) sayıla­bilirdi. 19. yüzyıl boyunca, bunlarla sayısız deneyler yapılmış­tı.

Fakat havadan ağır ve kendi kendini hareket ettiren güçle donanımlı bir uçak fikri henüz kimsenin kafasında şekillenmemişti. Aslında, böyle bir makinenin yapılıp yapılamayacağı bile şüpheliydi. Bunun gerçekleştirilebileceğini gösteren ilk adam, Colombia bölgesinde Washington’daki Smithsonian Ens­titüsünün sekreteri Profesör Samuel Langley olmuştur. Lang­ley, her biri 3,60 metre genişliğinde ve 4,5 metre uzunluğunda iki gövde hazırladı. Bu gövdeler, 1 ½ beygirgücü buharlı motorlarla hareket ediyorlardı. 1896 yılında, modellerin ikisi de başarılı uçuşlar yaptı. 1903 yılında Langley’in daha da geliş­tirilmiş uçan makinesiyle deneme yapılırken, makine düşüp parçalandı. 1903 yılının 7 Ekim günüydü.

Aynı yılın 17 Aralık günü, Orville ve Wilbur Wright kardeşler, havadan ağır ve kendi gücüyle uçan bir makine içinde, insanın ilk olarak başarıyla uçması deneyini gerçekleştirdi­ler. Kuzey Karolina’da Kitty Hawk’dan 12 saniyelik, yaklaşık olarak 40 metre mesafeli bir uçuş yaptılar. İkinci uçuşları 59 saniye sürdü. Mesafe de eskisine oranla çok uzundu. Böylece uçak doğmuş oluyordu.

Bir Cevap Yazın