TÜKENMEZ KALEM NEDİR?

  Genel

TÜKENMEZ KALEM NEDİR?

Tükenmez kalem 1940 yılından beri çok yaygın ölçüde kullanılan bir yazı aracıdır. Aradan geçen yıllara bakıp bunun hayli uzun bir zaman olduğu söylenebilir. Fakat yazının tarihine oranla tükenmez kalemin geçmişi çok kısadır.
Tükenmez kalemin yapısı, uzun, ince plastik veya metal bir gövde, bunun içindeki çok daha ince bir tüp ve son derece küçük, metal bir kürecikten meydana gelmiştir. Gövde içindeki çok ince tüp de plastik veya metalden olup, bunun çapı iki milimetreyi geçmez. Bu çok ince tüpün içinde sıvı olmayan, yoğun, yapışkan nitelikte özel bir tür mürekkep bulunur. Aynı zamanda “mürekkep haznesi” diye de tanımlanan ince tüpün içindeki mürekkep, daha yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kıvamlı ve yapışkan niteliktedir. Tüpün yapımından mürekkebin sızmasını önlemek için, alt kısmına daha ince metal bir tüp bağlantılıdır, İnce tüpün ön kısmında, yatak haline getirilmiş boşlukta her yöne dönebilen küçük, çelik bir kürecik vardır. Kalemin uç kısmı bir kağıt zerinde hareket ederken,bu çelik kürecik serbestçe döner. Küre döndükçe, arkada hazneden gelen kıvamlı mürekkebi kullanır. Yapışkan, kıvamlı mürekkebin bir kısmı küreciğin üzerinde kalır. Böylece, mürekkebe bulanmış küreciğin her yönde serbest dönüşüyle, mürekkebin “yazı halinde ” kağıt üzerine iletilmesi sağlanır. Tükenmez kalemi dik tutarak yazmaya çalışırsanız, birkaç kelime yazdıktan sonra mürekkep gelmediğini görürsünüz. Bunun nedeni, çekim etkisinin mürekkebi küreden uzak tutmasıdır.
Bazı tükenmez kalemlerde, mürekkep tüpü çapı daha geniş, plastik bir boruyla basit bir şekilde kılıflanmıştır. Tükenmez kalem genellikle cepte veya çantada taşındığı için, kalem kullanılmadığı zaman çelik küreciğin içeri çekilip yatağında kalmasını sağlayan bir mekanizma vardır. Kalemin arka tarafındaki bir çıkıntı düğmeye bastığınız zaman, uç görevini yapan çelik kürecik yaylı mekanizmayla dışarı itilir. Aynı çıkıntıya ikinci kez basılması, yaylı mekanizmanın tekrar çalışmasını sağlar ve küre uç içeri girer. Çok ucuz olmayan tükenmez kalemlerin hazne tüpleri yedekle değiştirilir.

Bir Cevap Yazın