AMPLİFİKATÖR NEDİR?

  Teknoloji

AMPLİFİKATÖR NEDİR?

Sinyalin güçlendirilmesi gereken her elektronik devrede amplifikatörler kullanılır. Hi-Fi sistemleri, radyolar ve televizyonlar görüntü ve sesi güçlendirmek için amplifikatö­re sahiptirler. Uzun mesafe telefon devrelerinde de zayıfla­yan sesi güçlendirmek için amplifikatörler bulunur. Elektro­nik beyinlerde ise amplifikatörü bilgi sinyallerini güçlendirir.
Basit bir amplifikatör bir radyo lambası veya bir transistör kademesinden oluşur. Fakat daha güçlü amplifikatör­lerde ard arda gelen birkaç güçlendirme devresi bulunur ve bir devrenin çıkışı diğerinin girişine uygulanır. Böylece 1 mil­yon kereden fazla bir güçlendirme sağlanabilir.
Amplifikatörlerin genellikle giriş sinyallerini bozmadan, güçlendirmesi istenir. Çıkış sinyal dalgasının yalnızca bü­yüklüğü fazla olmalıdır şekli değişmemelidir. Fakat güçlen­dirme çok fazla olursa amplifikatör sinyalin yapısında bazı değişiklikler oluşturur.
Voltaj amplifikatörleri güç amplifikatöründen değişiktir. Örneğin bir pikap düşünün. Pikabın iğnesinin mekanik hareketi zayıf elektrik sinyallerine dönüştürülüp bir dizi voltaj amplifikatörüne uygulanır. İlk kademenin çıkışı 0.001 volt civarındadır. Birkaç kademe sonra çıkış 10-30 volt arası­na kadar yükselir. Fakat hoparlörün ses oluşturabilmesi için elektrik enerjisine değil, güç ihtiyacı vardır. Bu nedenle pikaplarda birkaç voltaj amplifikatörü ve bir güç amplifikatörü bulunur.
Standart bir yöntem olarak amplifikatörleri üç gruba ayırabiliriz. A sınıf amplifikatörler giriş sinyalini bozmaz fakat çıkış güçleri zayıftır. B sınıfı amplifikatörlerin çıkışları orta derecededir ve giriş sinyalini bozarlar. C sınıfı amplifikatörlerde ise çıkış gücü çok fazladır ve sinyali bozar. B Sınıfı ve C Sınıfı amplifikatörler özel puş pul devrelerinde kullanıldıkları zaman giriş sinyalini bozmadan onu oldukça güçlendirirler.
Amplifikatörleri frekans kapasitelerine göre de ayırabiliriz. Radyolarda ve pikaplarda kullanılan normal sistemler , 0’la 20.000 cps de çalışırlar. Radyo-frekans amplifikatörleri 500 kc ile 200 mc arasında çalışırlar. 200 mc İle 1000 mc arasındaki yüksek frekanslar içinse VHF ve UHF amplifikatörleri kullanılır. Ülkeler arası haberleşmede ise mikrodalga amplifikatörleri kullanılır.

Bir Cevap Yazın