ROBERT FULTON KİMDİR?

  Bilim

ROBERT FULTON KİMDİR?

Aynı alanda çalışan rakiplerinin büyük bir kısmı daha önce davrandıkları iddiasıyla ortaya çıkmış, gerçekte ona ait olması gereken kazancın çoğunu kendilerine maletmişlerdir, ama mahkemeler ve tarih söz konusu buluşları insanlığa kazandırmak onurunu yine de Robert Fulton’a vermiştir. Fulton’un en büyük buluşlarından biri ve belki de birincisi de, süratli ulaşım döneminin açılmasında buharlı gemi tasarısını gerçekleştirerek öncülük etmektir. Robert Fulton 1765 yılında, Pensilvanya’da Küçük Britanya , ( Little Britain ) adını taşıyan bir kasabada doğmuştu. Sonradan, onun anısına saygı göstermek amacıyla bu kasabaya Fulton adı verilmiştir.
Belirli bir tarihe kadar, gördüğü tüm öğrenim okuma yazma düzeyini aşmayan Robert Fulton, çok genç yaşında Filadelfiya’daki bir kuyumcunun yanına kapılandı. Burada Benjamin Franklin ile tanıştı. Dostlukları tez zamanda gelişti, güçlendi. Fulton bir yandan da resim çalışıyor, pedalla dönen çarklar konusunda deneyler yapıyordu.
Yaptığı manzaralar, minyatürler için hazır pazar bulan genç Fulton, buradan sağladığı parayla dul annesi için, bir çiftlik satın aldı. Kendi de İngiltere’ye, Londra’ya gitti. İngil­tere’de kaldığı birkaç yıl boyunca resim çalışmalarını sürdürdü. Kanal gemiciliği alanındaki deneysel çalışmalarını ge­liştirdi. Bir süre sonra, 1794 yılında Paris’e geçti. Orada de­nizaltı gemileriyle ilgili sonuçsuz kalan çalışmalarına devam etti. Denizaltı gemileriyle birlikte ilgilendiği torpidolar konusundaki deneysel çalışmaları nispeten başarılıydı. İngiltere hükümeti, bu çalışmalarını sürdürmesi için onunla sözleşme yaptı.
Fulton, en sonunda 200 tonluk bir gemiyle modellerinden birini gerçekleştirmeyi başardı.
Amerika’ya döndükten sonra, çalışmalarını buharlı gemi üzerinde yoğunlaştırdı. Bu çalışmalarının başlangıcı 1793 yılına kadar uzanıyordu. Daha önce belirttiğimiz gibi, Fransa’­daki çalışmaları çeşitli nedenler yüzünden , başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 1807 yılında suya indirilen “Clermont”, 11 Ağustos günü Hudson nehrine açıldı. Albany’e kadar gitti ve bu seferi 32 saatte tamamladı.
Artık yelkenli gemilerin yerini buharlı teknelerin alacağı devir başlamıştı. Robert Fulton ölüm tarihi olan 24 Şubat 1815 den önce, Birleşik Amerika hükümeti için 44 toplu bir savaş gemisi tasarısını gerçekleştirdi. Ölümün eşiğindeyken, hâla “Nautilus” adını verdiği denizaltı tasarısını gerçekleştirmeye çalışıyordu.
Amerikan ulusu içten bir yasla ona olan saygısını, kay­bından dolayı duyulan acıyı açıkladı. Bir süre sonra da, Manhattan’ ın yukarı kesiminde, Hudson nehrine bakan bir anıtı dikildi.

Bir Cevap Yazın