KAPIKULU ASKERİ NEDİR?

  Tarih

KAPIKULU ASKERİ NEDİR?

Osmanlı İmparatorluğunun daimi ordusu Kapıkulu piyadeleri ve Kapıkulu süvarileri olmak üzere ikiye ayrılırdı. Bu iki sınıfa birden Kapıkulu adı verilirdi.
Kapıkulu piyadeleri ocak adı verilen yedi bölüme ayrılmıştı. Bunlardan Yeniçeri ocağı diğer bölümlerden çok daha değişik bir görünümdeydi. Başlangıçta Osmanlı Ordusunun gözbebeği olan yeniçeri ocağı zamanla yozlaşmış ve devletin başına dert olmuştur.
Kapıkulu süvarileri ise altı bölümden meydana gelmişti. Serhat koylarında at koşturan kapıkulu süvarileri tarihin her devrinde padişaha sadık kalmışlardır.
Kapıkulu askerleri Osmanlı İmparatorluğunun paralı askerleri niteliğindeydi. Padişah tarafından bunlara her üç ayda bir “ulufe” adı altında maaş dağıtılırdı. Ulufe dağıtımı özel bir törenle yapılır, çok defa padişah da bu törenlere katılırdı. Yeniçeri ocağı yozlaştıktan sonra ulufe sağıtımı da çığrından çıkmış, yeniçeriler olur olmaz şeyler için ulufe istemeye başlamışlardı.
Başlangıçta disiplinli bir ordu niteliğinde olan kapıkulu askerleri zamanla devletin başına dert olmuş ve bu hal yeniçeri ocaklarının kapatılmasına kadar devam etmişti.

BENZER YAZI  ÇİVİ YAZISI NEDİR?

Bir Cevap Yazın