İLK ASTRONOT KİMDİR?

  Bilim

İLK ASTRONOT KİMDİR?

Gezegenler arası yolculuk fikri insanoğlunun aklını, çok eskiden beri kurcalayan bir sorundur. Fakat bu alandaki uygulamalı çalışmalar olanağı ancak son yüz yıl içinde gerçekleşebilmiştir.
Uzayda yolculuk konusunda gerçek anlamıyla “öncü” sayılan Rus bilim adamı K.E.Tsiolkovsky’nin bu yolculuklar için roketlerin kullanılmasını önermesi 1903 yılına rastlar. Bu bilim adamının roketleri önermesindeki temel neden akla yakındı. Tepkili motorlarla çalışan roketler, atmosferik ortamın koşullarıyla etkilenmiyorlardı. Tsiolkovky aynı zamanda sıvı niteliğinde tahrik edicilerin (yakıtların) kullanılmasını önermişti. Ona göre katı yakıtlar zayıftı. Bunların kontrolları güçtü.
1926 yılında sıvı yakıtla çalışan modern tip ilk roket, Amerika’da R.H.Goddard tarafından deneme düzeyinde geliştirildi. Buna paralel olarak Almanya’da da yoğun çalışmalar yapılıyordu. 2.Dünya Savaşı sırasında Londra’nın bombalanmasında kullanılan ve şehri dehşete veren V-2 roketleri de sıvı yakıtla tahrik edilmekte olup, sözkonusu yoğun çalışmaların uygulama alanındaki başarılı sonuçlarından biriydi.
Savaştan sonra, Alman roket uzmanlarının ve bu alandaki çalışmalarıyla ün yapmış bilim adamlarının çoğu Ruslar ve Amerikalılar tarafından ele geçirildiler. Her iki ülke, askeri ve bilimsel çalışma programlarında bu kişilerden yararlandı. Rusların, Amerikalıların ele geçiremedikleri diğer bazı roket uzmanları, Mısır’a, Suriye’ye giderek bu ülkelerin hesabına çalışmayı yeğlediler. Böyle davranışlarında, İsrail hükümetine karşı besledikleri eski politik husumetin büyük etkisi vardı.
Amerikalıların ilk uyduyu yörüngesine göndermelerine kalmadan, Sovyetler Birliği “Sputnik I” i uzaya gönderdi. Büyük bir olasılıkla, Rusya hesabına çalışan Alman bilim adamlarının bu bakımdan geniş ölçüde yardımları dokunmuştu. 1961 yılında, Sovyetler yeni bir girişimle uzay yolculuğunda daha ileri bir adım atmayı başardılar. Uzaya gönderilen Yuri Gagarin, dünya tarihine ilk astronot olarak geçti. Sovyetlerin bu başarısı, Amerikalıların daha hızlı bir tempoyla çalışmalarında etken oldu. Çok geçmeden, Amerikalıların uzaya gönderdikleri astronotlar da Yuri Gagarin’i izlediler.

Bir Cevap Yazın