FOTOSEL NEDİR?

  Teknoloji

FOTOSEL NEDİR?

Fotosel üzerine düşen elektromanyetik dalgalar sonucu elektron üreten bir aygıttır.
Fotosel veya fotoelektrik tüp içinde iki elektrod bulunan ve havası tamamen boşaltılmış bir cam ampülden oluşur. Bu elektrodlardan biri anod diğeri katod olarak vazife görür . Bunlardan katod yarım silindir şeklindedir, anod ise bu silindirin ekseninden geçen bir teldir. Genellikle gümüşten yapılan katod sezyum oksid gibi ışığa duyarlı bir madde ile kaplanır. Sezyum oksid ışıkta elektronları toplar fakat karanlıkta bir şey yapmaz. Eğer fotoselin daha hassas olması isteniyorsa argon gibi bir gazla doldurulur.
Fotosellerin direnci dört megaomdan başlar. Işık duyarlılığı 125 mikroamper/lumen olabilir. Elektrometrelerde kullanılan çok duyarlı fotosellerin insan gözünün göremediği yıldız ışıklarını kaydedebilir.
Günümüzde değişik tipte fotoseller yapılmaktadır ve bunların kullanılma alanları çok değişiktir. Örneğin sokak lambalarının gün kararınca otomatik olarak yanıp gün doğunca otomatik olarak sönmesi fotoseller kullanılarak sağlanabilir. Fotoseller bir banddan geçen cisimleri veya karayolundan geçen araçları saymak, kapılara otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlamak ve duman yoğunluğunu kontrol etmek için kullanılır.
Bu son kullanılma alanı sayesinde fotoseller bir yangını kısa zamanda alarm zillerini çaldırarak haber verebilir. Ayrıca günümüzde pencerelere takılan fotoseller pencereden girmek isteyen hırsızları da alarm zilleri çaldırarak haber vermektedir.

BENZER YAZI  RADYOFOTO NEDİR?

Bir Cevap Yazın