DÜNYANIN EN YÜKSEK BAŞKENTİ NERESİDİR?

  Coğrafya

DÜNYANIN EN YÜKSEK BAŞKENTİ NERESİDİR?

Güney Amerika’da And sıradağlarının göklere yükselen karlarla kaplı iki zirvesi İllampu Dağı (6550 metre) ve İllimani Dağı (6459 metre) üzerinde yayılmış La Paz şehri sadece Bolivya’nın değil, dünyanın da en yüksek başkentidir. La Paz, güvenilir tarihi bilgilere göre 1548 yılında İspanyollar tarafından kurulmuştur.
Titicaca Gölünün biraz güneyindeki yüksek bir platoda ya­yılmış olan La Paz’ın nüfusu 500.000’e yakındır. Kentin bulunduğu platonun deniz yüzeyinden yüksekliği 3658 metredir. Bu nedenle, daha yukarıda da belirttiğimiz gibi dünyanın en yüksek başkentidir. Fakat dünyanın en yüksek şehri olduğu söylenemez. Nüfusu 100.000’i ancak bulan Oruro şehri deniz yüzeyinden 3751 metre yüksekliktedir. And dağlarının da­ha yukarılarındaki küçük Chacaltaya’nın deniz yüzeyinden yüksekliği 5130 metre olup,bu bakımdan La Paz’ı çok gerilerde bırakmaktadır.
Kolayca tahmin edileceği gibi, bu yükseklikte hava tabakası çok incedir. Oksijen oranı solunumu iyiden iyiye güçleştirecek ölçüde azdır. Buna rağmen, kızılderili asıllı yerli­ler ortamın koşullarına kolaylıkla uymuşlardır. Yerliler binlerce yıldan beri büyük yüksekliklerde yaşamaya alışmış olduklarından, vücutları Andlar’ın zorlu koşullarıyla uyum sağlamıştır. Geniş göğüs yapıları, solunum esnasında havadan yeteri kadar oksijen alabilmelerini mümkün kılar.
Denize sahili olmayan, tam bir kara ülkesi niteliklerine sahip Bolivya hemen hemen tamamen dağlarla örtülüdür. Batıdaki yüksek dağlar zinciri ve sayısı bir hayli olan yüksek platolar, genel bir bakışla ortalama 4000 metreyi aşar.
Buna karşılık, doğu kesiminde arazi yumuşak eğilimlerle nispeten alçalır. Amazon’un uçsuz bucaksız nehir yutağına kavuştuğunda, deniz yüzeyinden pek yüksek olmayan bir düzlük halini alır.

BENZER YAZI  HANGİ ÜLKE DENİZ YÜZEYİNDEN ALÇAKTIR?

Bir Cevap Yazın