DOĞUNUN VENEDİĞİ NERESİDİR?

  Coğrafya, Turizm

DOĞUNUN VENEDİĞİ NERESİDİR?

Bilindiği gibi, İtalya’daki ünlü Venedik şehri su üzerinde, cadde ve sokaklar yerine kanallarla kesişen bir şehirdir. Uzak Doğuda da burayı andıran bir şehir vardır.
Güneydoğu Asyada çok eski bi krallık olan Thailand (Tayland), 1948 yılına kadar Siam (Siyam) diye tanınırdı. Bu ülkenin başkentii olan Bangkok, denizden yaklaşık 33 kilometre içeride, Maenam (Menam) nehrinin kıyısındadır. Bangkok, kendine “Doğunun Venediği” diye ad takılmasını haklı gösterecek şekilde sayısız kanallar üzerinde kurulmuştur. Şehir , bahçeleri, yüzlerce pagodası, yüksek, süslemeli kuleleriyle de ünlüdür. Şehrin kanalları, sampan adı verilen, ilkel yapıda yellkenli ve kürekli teknelerler tıkış tıkış gdoludur. Yerli halkın büyük bir bölümü bu teknelerde yaşar. Taşıt ve ulaşım işlerinde kullanılan sampan, aynı zamanda aileleri barındıran “ev” yerine geçer.
Bangkok nüfusunun beşte biri, değişik yönlerde kesişen kanallar üzerinde, bu teknelerde yaşamaktadır. İşlerini, ticaretlerini, her türlü ilişkilerini sudaki “yüzen ev” lerinde sürdürürler. Lokantalar bile, birden fazla katı olan, daha büyük tekneler halindedir. Birkaç cadde ve modern niteliği verilebilecek yapılar yetmiş yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Çünkü bu caddelerin ve yapıların çoğu 1900 lü yıllarda yapılmıştır.
Bangkok’ta sayısız Budist tapınağı vardır. Bunların en ünlüleri de Wat Pho ve Wat Benchamabopit tapınaklarıdır. Wat Pho, altın yaldızla kaplı dev boyutlu Buda heykeliyle ünlüdür. Öteki ise tamamen mermerden bir tapınaktır. Büyük saraydaki tapınakta yeşim taşından bir başka Buda heykeli mevlü bahçeler, kendine has mimari uslubu olan süslemeli tapınaklar, kanallar üzerindeki renkli kaynaşma, Bangkok’a her yıl yaklaşık olarak 10 bin turist çeker. Sarı giysiler içindeki Budist rahipler tarafından yönetilen törenler de bu turist akınında rol oynayan bir etkendir.

Bir Cevap Yazın