DENİZATI NEDİR?

  Genel Kültür

DENİZATI NEDİR?

Aslında bir balık olmasına rağmen, denizatını sıradan bir balık saymamız için mevcut nedenler çok azdır. Başı yaklaşık olarak bir atı andıran bu yaratığın gövdesi sert plakalarla ve dikeni andıran sivri uçlu çıkıntılarla kaplıdır. Kuyruğu bir yılnanın kuyruğuna benzer.
Deniaztı bir balık gibi hareket etmez. Genellikle kuyruğunu kıvırarak bir yosuna takılır ve böylece akıntının süreklemsine karşı koyar. Yüzerken gövdesinin sırt kısmındaki tek bir yüzgeçten yararlanır. Suyun içinde dikey durumda yüzer.
Denizatının ağzı boruyu andıran bir tüp biçimindedir. Besini emerek alır. Öteki balıklardan açık seçik bir başka farkı belirgin bir boynunun olmasıdır. At başına benzeyen başını kolaylıkla oynatır.
Bu hayvanın en ilginç yönlerinden biri, belki de birincisi, yavrularının bakımıdır. Dişi denizatı yumurtladığı zaman, yumurtaları erkeğin kuyruğunun altındaki büyükçe bir keseye koyar. Yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar onları baba taşır. Yavrular yumurtadan çıktıntan sonra bir süre daha babanın kuyruğunun alt kesimindeki geniş kesede kalırlar. Kendi kendilerini besleyebilecek duruma gelinceye kadar bu keseden çıkmazlar.
Denizatı sıcak ve ılımlı sularda bulunur. Öteki balıkların yumurtalarıyla ve çok küçük deniz canlılarıyla beslenir. Denizatı asla cansız bir şeyi yemez. Güvenilir kaynaklara göre yaklaşık olarak 50 değişik tür denizatı vardır.Bunların boyu 5 santim ile 30 santim arasında değişir. Denizatı sadece yaz mevsiminde görülür. Bu nedenle “yaz balıkları” grubuna girer. Kış mevsimlerinde ne yaptıkları, nereye gittikleri bilinmemektedir.
Bilindiği kadarıyla denizatının kendini düşmenlarına karşı savunmak için herahngi bir olanağı yoktur. Gene de saldırıya uğramaz. Bu durumda, öteki balıkların denizatını yemediği, hatta onlara saldırmadığı ortaya çıkmaktadır.

BENZER YAZI  GELGİT OLAYI NEDİR?

Bir Cevap Yazın