ÇAMAŞIR MAKİNASI NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?

  Bilim

ÇAMAŞIR MAKİNASI NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?

Günümüzde, çamaşır makinesi hemen hemen herkes tara­fından bilinen bir şeydir. Mekanik nitelikte çamaşır makinelerinin herhangi bir türü icat edilmeden önce, evlerdeki çamaşır tahtadan veya galvanize bir küvette, bir çamaşır teknesinde, sıradan bir leğende yı­kanırdı. Oluklu çamaşır küvetindeki çamaşırların kiri basınç­lı suyla akıp giderdi. Sonra fazla suyun akıp gitmesi için ça­maşırlar çitilenir ve kurumasını sağlamak amacıyla bir ipe asılırdı.
İlk ev tipi çamaşır makinelerinden biri 1858 yılında, Pensilvanya’da Pittsburg’lu Hamilton Smith tarafından yapılmış­tı. Ev tipi bu çamaşır makinesi, kenardaki bir krank kolunun hareketiyle çalışıyordu. Krank kolu hareket ettirilince, çamaşır küvetinin içindeki dönen kollar da harekete geçmekteydi. Bir çamaşır küveti içindeki sıkı sıkı çitileme işini tak­lit eden bir başka tip çamaşır makinesi daha yapılmıştı.
Fakat bu ilk makinelerin hiç biri başarılı olamadı. Çama­şırlar karışıyor, düğümleniyor ya da aşınıp yıpranıyordu, Motorla çalışan çamaşır makinesinin pratik kullanış için uygun şekilde geliştirilebilmesi ancak 1907 yılında mümkün oldu. 1912 yılında, hemen bütün çamaşır makinesi yapımdan, elektrik gücüyle çalışan makineler yapıyorlardı.
İlk çamaşır makinelerinin tekne kısmı tahtadandı. Giderek yapımcılar bakır, galvanize çelik, alüminyum ve çinko gibi metal hazneler yapmaya başladılar. 1961 yılında bütün hazneler porselen emayeden yapılmaktaydı diyebiliriz. Bunun nedeni böyle makinelerin kuvvetli çamaşır yıkama tozlarına ve yüksek ısıda suya dayanıklı olmasıydı.
Çamaşır makinelerinin “ajitatör” kısmı 1922 yılında geliştirildi. Bu ajitatörlerden çoğu konik bir yapıya sahipti. Alt kısmında muhtelit kanatçıklar vardı. Ajitatör, yukarı aşağı ve bir kenardan öteki kenara doğru hareket ediyordu. Tamamen otomatik çamaşır makinesinin piyasaya ilk çıkışı 1937 yılına rastlar.
Çamaşır makinelerinin çoğu 4 ile 5 kilo arasında çamaşır alır. Modern makinelerin tipleri ve çalışmalar, çok değişiktir.

Bir Cevap Yazın