BACH KİMDİR?

  Müzik

BACH KİMDİR?

Mendelssohn’a göre Bach’dan bu yana bestelenmiş adı edilmeye değer tüm müzik eserleri kaybolsa, ünlü bestecinin hayatının sadece on yirmi yedi yılını kapsayan Leipzig döneminde besteledikleri bunların yerini tutmak için yeterlidir.
Reformun unutulmaz öncüsü Martin Luther’in bir zamanlar hapsedilmiş olduğu küçük Eisanch kasabası, aynı zamanda Bach’ın doğum yeri olarak dünya müzik tarihine geçmekle onur kazanmıştır. 31 Mart 1685 tarihinde doğan Bach’ın ailesi, Alman müzik tarihinde 200 yıl kadar gerilere giden önemli bir yer tutar.
Ailesinin müzikle içli dışlı geçmişi ve bölgenin gerçekten eşsiz folklor müziği, Johann Sebastian Bach’ın müzik dünyasındaki kişisel zafer ve başarılarında belirli ölçüde rol oynamıştır. Çok gençken öksüz kalan Bach’ın büyük erkek kardeşi Johann Christoph Bach, yakındaki Ohrdurf’ta en iyi italyan ve fransız bestecilerinin eserlerinden oluşan mükemmel bir kitaplığa sahipti. Genç Bach’ın müzik eğitimini üzerine almaktan da kaçınmamıştı. Johann Sebastian Bach, nice gecelerini fransız ve italyan bestecilerinin orijinal notalarını kopya ederek geçirdi. Sonunda gözleri iyice bozulmuştu ama, müzik alanındaki bilgisi de hayli genişlemiş, zenginleşmişti.
On sekiz yaşında, Weimar Saray Orkestrası’nda violin ve org çaldı. İki yıl sonra, Arnstadt’ın şehir orgçusu olmuştu. 1708 yılında tekrar Weimar’a döndü. Prens Anhalt-Cothen için dört süit bu dönemin ürünleridir.
Bach, füg ve sonatlarıyla da müzik dünyasında erişilmez bir düzeye ulaşmıştır. İlk gençliğinden aşinası olduğu çevresel folklor müziğine tutkusu, çalışmaları arasında özel bir öenm ve değer verdiği bu eserlerin yaratılmasındaki en büyük etkendir. Koral kompozisyonları, dramatik özleriyle onun çok başarılı operalar da yapabileceğini ispatlamıştır.
İki kez evlenen Bach’ın yirmi çocuğu vardı. Bunlardan bazıları gerçekten değerli müzisyenler arasında sayılır. En ünlüleri W.F.Bach, K.P.E Bach ve J.Christian Bach’tır.
Sonradan gözleri düzelen Bach 1750 yılının 28 Temmuz günü hayata gözlerini yummuştur.

Bir Cevap Yazın