TORPİL NEDİR?

  Teknoloji

TORPİL NEDİR?

Kendiliğinden tahrikli, yaprak sigarası(puro) biçiminde, çelik ve plastik gövddeli bir deniz silahıdır. Hedef ve yönü ya salıverilmeden önce özel bir düzenle ayarlanmıştır, ya da geminin teknesinden yayınlanan elektrik empulslarıyla kontrol edilir. Denizaltılar, savaş gemileri tarafından atıldığı gibi uçaklar tarafından atılan torpiller de vardır. Bunlar klasik veya nükleer patlayıcı taşırlar. Torpil edefe çarparak, hedefle temas sonucu patladığı gibi, hedefin manyetik alanının etkisiyle de patlayabilir.
Kendiliğinden tahrikli olmayan ilk torpiller, Amerikan devrimi sırasında ve devrimden sonra David Bushnell ile Robert Fulton tarafından tasarlanıp geliştirilmişti. Amerika içi savaşı esnasında Matthew Maury bunları daha mükemmelleştirdi. Modern anlamda, kendiliğinden tahrikli ilk torpilin uygulanma tarihi 1866’ya tesadüf eder. Bu tarihte, Robert Whitehead basınçlı havayla tahrikli bir torpili gerçekleştirmişti. Sonra hava, alkol ve su karışımıyla çalışan daha geliştirilmiş bir model yaptı. Aradan geçen zamanla, Whitehead’in torpiline modern itici sistem ve karmaşık yapıda kontrol mekanizması eklendi. 2.Dünya savaşı denizaltı savaşlarının ve saldırılarının etkinlik kazanmasına yol açınca, daha hızlı, dah derine giden torpiller gerçekleştirildi.
400 ile 800 libre arasında TNT ihtiva eden klasik torpilin bütün olarak yapısı üç ana kısımdan meydana gelmiştir.
(1) Yukarıda miktarı belirtilen TNT bulunan savaş başlığı
(2) Basınçlı hava ve yakıt deposunun yer aldığı orta kısım. Burada hava, su ve alkol ya a hava, su ve hidrojen peroksid bileşiminin ateşlenmesiyle istim üretilir.
(3) Üretilen istim, bağlantılı pervaneleri döndürmekte aracı olan piston veya türbin tipi motora iletilir.
Torpilin derinlik kontrolü, daha önceden ayarlı ve hidrostatik basınca göre dengelenmiş bir mekanizmayla yapılır. Yatay yön jiroskopla kontrollüdür.

BENZER YAZI  FOTOĞRAF MAKİNESİNİ KİM İCAT ETTİ?

Bir Cevap Yazın