REMBRANDT KİMDİR?

  Sanat

REMBRANDT KİMDİR?

1606 yılının 15 Temmuz günü Hollanda’da Leyden’de doğan Rembrandt (Rembrant) Harmens van Rijn, zengin bir adamın oğluydu. Belirli bir yaşa gelen Rembrant’ın, babasının durumuyla yakışık alır bir meslek seçeceği düşünülüyordu. Fakat genç Rembrant çok önceden kararını vermişti. Üç yıl süreyle doğduğu şehri ve Amsterdam’ı tanıdıktan sonra 1626 yılında Leyden’de resim yapmaya başladı. Kendine yöneltilen tüm kınamalara, yergilere rağmen işini gayet ciddi tutmuştu.
Aradan beş yıl geçtiğinde, ünü Amsterdam’a kadar yayılmıştı. Öyle ki, Amsterdam’lı vatandaşları oraya göçüp yerleşmesi için onu ikna ettiler. Rembrant ömrünün geri kalan bölümünü orada geçirdi.
Büyük resim ustasının çalışmaları, keskin çizgilerle bölünen üç dönemde incelenir. Bu dönemler Rembrant’in kullandığı egemen renkler temel tutularak belirlenmiştir.
1040 yılına kadar, yeşilimsi-gri renk ve bu rengin değişik tonları egemendir. Çarpıcı grup portreleri, “Anatomi Dersi” gibi şaheserleri bu dönemin ürünleridir. Martin Daey’in ve karısının, Danae’nin portreleri de aynı döneme girer. İkinci dönem, altın rengi-kahverengi egemenliğindedir . “Gece Devriyesi”, “Kutsal Aile”, “İyi Samariten” gibi eserleri, ikinci dönemin başarılı örnekleridir.
1654 yılından öteye, donuk kırmızılar, griler ve sarı renkler kullanmıştır. “Yahudi Gelin”, “Aile Grubu”, ” Vaftizci Yahya Dua Ediyorken” tabloları, sözkonusu dönemin ustalıkta erişilmez eserleri arasında sayılır.
Rembrant’m kendi tarafından yapılan portrelerinin sayısı 62’yi bulur. Annesinin, eşinin ve metresinin de çeşitli resimlerini yapmıştır.
1656 yılında iflasını duyuran, tüm kolleksiyonunu hiç sayılacak kadar düşük bir bedel karşılığında satışa çıkaran Rembrant bundan sonra tam bir yoksulluk içinde yaşamış ve 1669 yılının 4 Ekim günü hayata gözlerini kapamıştır.

Rembrandt

Rembrandt

BENZER YAZI  LİTOGRAFİ NEDİR?

Bir Cevap Yazın