NEWTON KİMDİR?

  Bilim

NEWTON KİMDİR?

Newton’un bahçede bir ağacın altında otururken düşen elmayı görerek yerçekimi konusunda gözlem ve çalışmalara başladığı ilk kez Volter tarafından anlatılmıştır. İngiltere’de Woolsthorpe’da 25 Aralık 1642 tarihinde doğmuş olan Newton, bu olay esnasında yirmi üç yaşındaydı.
Kembriç Üniversitesi’nde matematik öğrenimi yapan Newton’a kadar daha önce başka bilim adamları da cisimleri yere çeken bir kuvvetin varlığını farketmiş, pek derinlemesine olmasa da bu konuya eğilmişlerdi. Fakat söz konusu kuvvetin yasalarını ortaya koyan ancak Newton olmuştur. Güvenilir kaynaklara göre, Volter’in ünlü “İngiltere Mektupları” eserinde anlatılan yere düşen elma olgusuna dayanarak yerçekimiyle ilgili buluş hikayesini Volter’e ileten, Newton’un üvey yeğeni Conduitt’tir.
Newton, ayın ve gezegenlerin hareketlerini bu çekim yasalarıyla açıklamaya kalkıştığında önce başarısızlıkla karşılaştı. Bunun nedeni, o devirde yerkürenin bir enlemini ya da enlem derecesinin uzunluğunu yaklaşık olarak tahmin için yapılan hesaplamadaki büyük yanlışlıktı. Newton da yerkürenin dış yarı çapını hesaplamak için aynı yöntemden yararlanmıştı. Bu durumda sonucun yanlışlığı, başarısızlık kaçınılmaz bir şeydi.
1667 yılında doğduğu çevreden tekrar Kembriç’e dönen Newton, Trinity Kolej’e öğretim üyesi atandı. Bundan sonraki yıllarda ışık ve renk konusunda denemeler yaparak tamamen optikle ilgilendi. Genellikle ışığın esası ve teleskop yapısı üzerinde çalışıyordu. 1668 yılında ilk yansıtmalı teleskopu gerçekleştirdi.
1669’da, Trinity’de istifa eden bir matematik profesörünün yerine seçildi. 1671 yılında Kraliyet Bilim Cemiyeti’ne üye oldu. Optikle ilgili çalışmalarını büyük bir titizlikle 1675 yılına kadar sürdürdü. 1687’de “Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri” adındaki eserini yayınladı. 1684 yılında,”çekim yasası”nın ve buna temel olan kuramın kesinlikle şekillenmesinde engel niteliği taşıyan güçlükleri yendi. Sözkonusu güçlük, yerküreden çok uzak olan güneşin ve ayın büyüklüklerini hesaplamakla ilgiliydi. Çok geçmeden, evrensel çekim yasasını ortaya koymuştu.
Üniversitenin tutucu Kral II.James’e karşı verdiği mücadeledeki rolü, 1689 yılında üniversite temsilcisi olarak, Parlamentoca girmesiyle sonuçlandı. 1690 yılında, Parlamento’nun dağılışına kadar bu temsilciliği devam etti.
1703 yılında Kraliyet Bilim Cemiyeti’ne başkan seçildi Yirmi beş yıl aynı görevde kaldı. Arada, Kraliçe Ann tarafından 1705 yılında “Şövalyelik” unvanıyla onurlandırılmıştı. Ayrımsal hesap konusunda Alman matematikçi Leibnitz’le çekişmesi uzun yıllar süren Newton, 1727 yılında ağır bir hastalıkla yatağa düştü. Zaten son zamanlarda sağlık durumu çok bozuktu. 1727 yılının 20 Mart günü öldü.

Bir Cevap Yazın