ÇİMENTO NASIL YAPILIR?

  Fen

ÇİMENTO NASIL YAPILIR?

Çimento kireç, silisyum dioksit, demir oksit ve alüminyum oksitin karıştırılmasından elde edilir. Çimento yapımında yaş metod ve kuru metod olmak üzere iki yöntem kullanılır.
Kuru metodda ham maddeler kırıcılarda parçalandıktan sonra içlerindeki su kurutma fırınlarında çıkarılır ve elde edilen toz halindeki karışım silolara doldurularak basınçlı havayla iyice karıştırılır.
Yaş metodda ise maddeler öğütülmek üzere kırıcılara girerken arasına su da katılır. Daha sonra sontrifüj pompaları ile iyice karıştırılıp bir çamur oluşturulur.
Maddelerin daha iyi karışmasını sağlamak için bu çamur birkaç saat dinlendirilir.
ikinci etap pişirme safhasıdır. Kuru veya yaş yöntemle elde edilen karışımlar fırınlara gönderilerek pişirilir. Kuru karışımları pişirmek için daha az sıcak fırınlar yeterlidir. Yaş karışımların içindeki suyu buharlaştırmak için daha fazla ısı gerekir. Fırınlardan çıkan ve ufak bilyelere benzeyen ürüne klinker denir.
Son etap olan öğütmede ise soğutulmuş klinker içine yüzde 4 oranında alçı ilave edilerek öğütülür. Artık çimento hazırdır. Torbalara doldurulup satışa gönderilebilir.
Çimentoların içine temel hammaddelerden ayrı olarak eklenecek bazı kimyasal maddeler sonucu özel çimentolar elde edilebilir. Örneğin dişçilikte diş doldurmak için kullanılan çimento, mendireklerin, deniz altı setlerinin yapımında kullanılan ve suyla temas eder etmez donan hidrolik çimento dünyada yapılan değişik türdeki çimentolara örnektir.

BENZER YAZI  TERMİT NEDİR?

Bir Cevap Yazın