KIBRISI NE ZAMAN ALMIŞTIK?

  Tarih

KIBRISI NE ZAMAN ALMIŞTIK?

Türk donanması Damat Piyale Paşa komutasında Kıbrıs kara sularına doğru ilerliyordu. Ordunun başında ise, Lâla Mustafa Paşa vardı. Hedef belliydi. Kıbrıs fethedilecek ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası haline getirilecekti.
Temmuz 1570 tarihinde, donanma Limasol limanına girdi ve Lala Mustafa Paşa kumandasında ki ordu çok geçmeden Kıbrıs’ı fethetti. Bu kılıç hakkı ile kazanılmış bir zaferdi. Kan pahasına can pahasına kazanılmış bir haktı.
Aradan yıllar geçti. Tarih 1878 e gelmişti. Osmanlı İmparatorluğu türlü tertip ve oyunlarla, kan pahasına, can pahası­na aldığı yerleri kağıt üzerindeki anlaşmalarla geri vermeye başlamıştı.
4 Haziran 1878 tarihinde imzalanan bir anlaşma ile, artık Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu adına İngiltere idare edecek­ti. Anlaşmaya göre Kıbrıs hukuken Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası sayılıyordu. Fakat gerçekte olan olmuş ve her şey bitmişti 1914 yılında, Türkiye birinci Dünya Savaşı’na girince İngilizler aradaki anlaşmayı tanımayarak Kıbrıs’ı ilhak etti.

BENZER YAZI  JÜL SEZAR KİMDİR?

Bir Cevap Yazın