I.DÜNYA SAVAŞININ EN BÜYÜK DENİZ MUHAREBESİ HANGİSİDİR?

  Tarih

I.DÜNYA SAVAŞININ EN BÜYÜK DENİZ MUHAREBESİ HANGİSİDİR?

1.Dünya Savaşı esnasında karadaki en kanlı çarpışmalar Verdün’de olmuş, bu muharebelerde Almanlar 278.OOO ölü ve yaralı, Fransızlar ise 442.000 ölü ve yaralı vermişlerdi. Verdün yüzbinlerce can kaybıyla sonuçlanan kara muharebeleri­ne sahne olduğu gibi, 1.Dünya Savaşının en büyük deniz muharebesi de Jutland’dır.
Bu kanlı deniz muharebesinde ilk hamle Almanlar tara­fından yapılmıştı. Amiral Scheer Baltık Denizindeki üslerden denize açılınca, Amiral Jellicoe’nun komutası altında kuv­vetli bir filo da İngiliz deniz üslerinden harekete geçti. 1916 yılının 31 Mayıs günü cereyan eden bu deniz muharebesinde kuvvetler hemen hemen eşitti. Aslında Almanlar sayı bakımından çok küçük bir farkla daha zayıftılar ama, ilk hamleyi yapmakla kazandıkları avantaj bu küçük farkı kapatmış sayılırdı.
İlk karşılaşmada, Alman Amiral Hipper, Beatty’nin ko­mutasındaki İngiliz savaş gemileri grubunu Alman filosunun üzerine çekmeyi başardı. Çok geçmeden de ufukta Amiral Scheer’in komutası altındaki Alman savaş gemilerinin asıl büyük bölümü belirmişti.
Beatty, Jellicoe’nun gemilerine doğru geri çekildi. Artık çarpışma genelleşmiş, 250’yi aşkın geminin katıldığı büyük bir deniz muharebesi niteliğini kazanmıştı. Gece yarısı Almanlar geri çekildiler. Cehennemi sahneler yaşanan muharebe alanını İngilizlere bırakmışlardı.
İngiliz filosu ağır darbeler yemişti. Kayıpları Almanlarınkinden fazlaydı. Muharebeye katılan iki taraf uzun süre ki­min kazanmış olduğunu tartıştılar. Almanlar kaçarcasına çekilip gittikleri için, İngilizler kendilerinin kazanmış olduğunu ileri sürdüler. Almanlar ise kayıplarının azlığını öne sürüyor, bu nedenle kendilerinin kazanmış olduğunda diretiyor­lardı Gerçekte tek kazançlı ölümdü. Kanlı çarpışma yaklaşık olarak 9000 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. Bir deniz muharebesinin koşulları göz önünde tutulursa, Jutland Muharebesinin Verdün’deki çarpışmalar kadar kanlı olduğu bir ger­çektir.

BENZER YAZI  DÜNYANIN 7 HARİKASI NEDİR?

Bir Cevap Yazın